Evropa nesmí být v klimatickém boji sama

Ministr Brabec je přesvědčen, že pokud se k Evropě v jejím úsilí nepřipojí Čína, USA, Indie, Rusko a další, tak Evropa jen ztratí konkurenceschopnost, ale klimatu nepomůžeme. Foto: wikipedia.org

Na uhlíkovou neutralitu do roku 2050 nejsme schopni kývnout, emise snížíme o 80 procent, řekl v Interview ČT24 po druhém zasedání uhelné komise ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nejhorší by podle něj bylo, kdyby Evropa ve svém úsilí zůstala osamocena.

„Nejhorší, co by se mohlo stát Evropě, je, že by se obětovala, pokud by chtěla být jediným klimaticko-neutrálním kontinentem,“ zdůraznil Brabec. V takovém scénáři by se podle jeho slov výroba zcela přesunula mimo Evropu, výrobky by se dovážely a pro planetu by to bylo v důsledku ještě horší. „Pokud se k Evropě v jejím úsilí nepřipojí Čína, USA, Indie, Rusko a další, Evropa zůstane osamocena. Tak jen ztratí konkurenceschopnost, ale klimatu nepomůžeme,“ dodal ministr.

Čtěte také:
Česko páchá energetickou sebevraždu
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?

Česko podle Brabce směřuje ke snížení emisí o čtyřicet procent v roce 2030, aby následně v roce 2050 snížilo emise skleníkových plynů o osmdesát procent. „To znamená revoluční změny pro řadu sektorů. Jasně jsme řekli, že nejsme v této chvíli připraveni kývnout na termín uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedl ministr životního prostředí. Příští rok budou odstaveny další hnědouhelné elektrárny, které produkují minimálně dva až tři miliony tun oxidu uhličitého, dodal Brabec. „Je třeba si uvědomit, že to bude stát biliony korun v příštích letech,“ upozornil.

Podle Brabce jde o zodpovědný přístup českých politiků, kteří nezavírají oči před změnami, jež odstoupení od uhlí přinese v dopravě nebo zaměstnanosti. „Jsou státy, které nejsou schopny splnit ani závazek roku 2030, ale už nadšeně hovoří o tom, že splní rok 2050,“ vysvětlil ministr.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech