Hospodářský výbor projedná Horní zákon

Poslanec Jan Zahradník (ODS) na plénu sněmovny upozornil, že zvyšování plateb státu za nerosty se promítne i do cen stavebních surovin. Foto: pixabay.com

Zítra, čili ve středu 5. února se po prvním čtení ve sněmovně bude Hospodářský výbor věnovat Hornímu zákonu. O čem se bude diskutovat?

Ve středu před 11. hodinou dopolední by měli zbystřit všichni, které zajímá novela Horního zákona. Tou dobou by se jí měl začít zabývat Hospodářský výbor sněmovny. Novela po prvním čtení ve sněmovně (24. 1. zde) počítá s dodržením moratoria na zvyšování poplatků z vydobytých nerostů. O něj se v průběhu celého loňského roku přeli poslanci s vládou, která měla snahu slib daný moratoriem nedodržet.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Podle průběhu diskuze na schůzi sněmovny se dá očekávat, že se poslanci budou věnovat zejména povinnost těžebních firem převést finance na rekultivace a sanace na vázané účty. Což bylo loni druhým zásadním problémem mezi vládou a poslanci. Nyní by podle vlády mělo asi pět největších těžebních firem uskutečnit převod do roku 2022 a ostatní společnosti d roku 2025. Zdaleka ne všichni poslanci s ní ovšem souhlasí, protože se – mimo jiné – obávají o stabilitu zejména menších těžebních společností.

V rozpravě pravděpodobně dojde i na postřeh poslance Marka Bendy (ODS), který na plénu sněmovny upozornil na možnou diskriminaci v zákoně. „Pokud tam něco takového je, tak si myslím, že to je ustanovení, které potenciálně má diskriminační charakter, pokud bylo řečeno všem do roku 2025 a pro některé se toto období zkracuje o tři roky,“ upozornil poslanec na možný problém s rozdílným datem povinného převodu prostředků na vázané účty.

Ustanovení Horního zákona se vztahují na všechny těžební firmy v České republice. Nikoli tedy jen na ty, které těží uhlí. Zvýšení nákladů se tak, podle obav poslanců, promítne i do cen dalších produktů, včetně například štěrku, písku, nebo cementu.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda