K čemu bude Praze 600 elektromobilů?

V roce 2020 by měly v hlavním městě jezdit sdílené elektromobily. Praha za ně zaplatí operátorovi stovky milionů. Změní 600 elektromobilů ovzduší v Praze?

Praha se rozhodla podpořit sdílení elektromobilů, takzvaný carsharing. Vypsala proto tendr na výstavbu dobíjecích stanic i tendr na pořízení a provozování flotily sdílených elektrovozů. Ty mají být k dispozici ve čtyřech třídách: nižší, střední, vyšší a užitkové vozy. Jejich dojezd má být minimálně 100 kilometrů. Jejich baterie bude možné sytit u 150 nabíječek se dvěma kabely, najednou tak bude možné nabíjet 300 vozů. Vývoj okolo tendrů můžete sledovat na oborovém webu elektrickevozy.cz zde.

Čtěte také:
K elektromobilům Evropě chybí komplexní názor
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Kromě pomalých celonočních nabíječek nechá Praha instalovat ještě 50 rychlonabíječek, jež se mají objevit na místech, která budou chtít řidiči. Pro 600 aut je takové množství stanic zřejmě dostatečné. Pro podporu elektromobility již méně. Podle informací portálu elektrickevozy.cz totiž například v německém Rüsselsheimemu s 63 tisíci obyvateli, tedy podobně lidnatém jako Most, má vzniknout 1300 nabíjecích stanic.

Portál uvádí, že minimální částka, kterou hlavní město provozovateli systému sdílení a dodavateli jeho aut zaplatí, je 210 milionů za sedm let. Tato částka však nezahrnuje instalaci a provoz dvou stovek nabíječek.

Odhaduje se, že provozovatel systému by měl za sedm let fungování vydělat – kromě platby od magistrátu – 830 milionů korun. Ty by mu měli zaplatit uživatelé systému. Kolik celkem zaplatí Praha, bude jasné po uzavření dvou tendrů na stavbu nabíječek.

Co ovšem není jasné, je přínos pro ovzduší v Praze. V hlavním městě totiž bylo v červnu 2018 registrováno 1,059 milionu automobilů. Jak sníží emisní zátěž města 600 elektromobilů? Jak se toto snížení promítne do situace v Česku? Skutečně Praha neví o způsobu, jak opravdu ve prospěch životního prostředí investovat pár set milionů korun?

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu