Miliardář chce zrušit uhlíkovou daň

Miliardář Richard Branson je znám svými výstředními kousky, věnuje se i vesmírné turistice. Foto: wikipedia.org UNclimatechange

Britský miliardář Richard Branson nesouhlasí s tzv. uhlíkovou daní, která je vybíraná podle obsahu uhlíku ve fosilních palivech. Místo ní navrhuje, aby firmy platily dividendy na obnovitelné zdroje, které by se investovaly do vývoje nových technologií.

Podle Bransona uhlíkové daně nikdy nepřinesly dostatek prostředků a neměly potřebnou podporu veřejnosti ani vlád. Jako příklad uvádí Austrálii, kde nová vláda zrušila zavedení uhlíkové daně, o které se zasadil předchozí kabinet. Zároveň připomíná, že stát Washington na severozápadě USA už dvakrát během dvou let hlasoval proti zavedení této daně, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Zakladatel firmy Virgin vidí řešení v tzv. dividendě na obnovitelnou energii, kterou by měly platit všechny firmy na světě. Její výše by mohla procentuálně odpovídat navrhované uhlíkové dani. Vybrané prostředky by podle něj „nezmizely ve vládních pokladnách“, ale dále by se investovaly do vývoje nových technologií, které využívají obnovitelné zdroje.

Ceny paliv by podle Bransona sice mohly krátkodobě stoupnout, postupně by se ale díky vyšší konkurenci začaly rapidně snižovat a v budoucnu už by nezdražily. Z nižší ceny paliv by pak profitovala i světová ekonomika.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme