Doba čtení:2 m, 20 s
Pražský městský soud dlouhé čekání obhajuje tím, že případ se rozsahem i charakterem zcela vymyká jiným kauzám. Foto: wikipedia.org

Pražský městský soud odmítl, že by doba vzniku písemného rozsudku v kauze manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) byla nepřiměřeně dlouhá. Ústní podoba verdiktu přitom v jednací síni zazněla přesně před rokem a na písemnou se od té chvíle čeká.

Mluvčí soudu Barbora Bílková na dotaz ČTK zdůraznila, že případ se rozsahem i charakterem zcela vymyká jiným kauzám. Podle ní lze očekávat, že rozsudek bude mít několik set stran.

Odsouzení manažeři Antonio Koláček a Oldřich Klimecký se proti rozsudku, který jim uložil odnětí svobody i zákazy činnosti, obratem odvolali hned 12. června 2023. Koláček nedávno kritizoval, že soud lhůtu k vypracování verdiktu od té doby několikrát prodloužil – naposledy až do konce letošního října.

Bílková k rozsahu kauzy uvedla, že trestní spis má 140 svazků. Soud případ veřejně projednával přes čtyři roky. Předsedkyně soudního senátu Silvie Slepičková za tu dobu nařídila celkem 63 termínů hlavního líčení. Kvůli postupně odtajňovaným informacím mimo jiné opakovaně vyslýchala někdejší vrcholné politiky. Přes videokonferenci svědčil i tehdejší prezident Miloš Zeman, jehož vláda v roce 1999 jednomyslně schválila odprodej minoritního státního podílu v MUS.

Specifický byl podle Bílkové i charakter kauzy, a to jednak kvůli utajovaným informacím, jednak kvůli mezinárodní právní pomoci. Tu si soud musel vyžádat od Švýcarska, které manažery MUS odsoudilo už dříve.

Manažeři MUS čekají rok na písemné odůvodnění rozsudku

Vymyká se tedy i objem materie, který je třeba zpracovat do podoby písemného vyhotovení rozsudku,“ uvedla mluvčí. Místopředseda soudu pro trestní úsek podle ní důvody žádostí jednotlivých soudců o prodloužení lhůt pečlivě prověřuje a vývoj práce na rozsudcích sleduje. „S ohledem na konkrétní trestní věc není tato doba na písemné vypracování rozsudku nepřiměřená. Doba vyhotovování písemného vyhotovení rozsudku u takto rozsáhlých kauz je vždy výrazně delší než u kauz běžného charakteru,“ uzavřela Bílková.

Čtyřiašedesátiletý Koláček si má podle nepravomocného verdiktu odpykat 7,5 roku vězení, čtyřiaosmdesátiletý bývalý generální ředitel MUS Klimecký šest let. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Podle soudního senátu s dalšími manažery skrytě ovládli těžební společnost, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté údajně vyčkali, až klesla cena akcií, a od českého státu odkoupili jeho podíl za výrazně nižší cenu, čímž ČR podvedli nejméně o 2,37 miliardy korun.

Koláček vinu dlouhodobě popírá – orgány činné v trestním řízení podle něj nepochopily, jak v 90. letech postupovala privatizace. Tvrdí, že manažeři Mosteckou uhelnou restrukturalizovali a stabilizovali. Stát podle něj věděl, komu svůj podíl prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se ho chtěl zbavit. Klimecký k soudu nedocházel. Přes svého advokáta vzkázal, že obžalobě nerozumí, je z ní zmatený a z toho, co mu klade za vinu, si nic nepamatuje.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa