Doba čtení:1 m, 11 s

Štýs Rudý sever 2

Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachytila lom Rudý sever u Litvínova. Na černobílé fotografii je vnitřní výsypka bývalého lomu před zahájením rekultivace v roce 1960. Na barevném snímku Štýs zachytil stejné místo v roce 2014.

Po zasypání vnitřní výsypkou byl lom již v roce 1965 zrekultivován pro zemědělské účely. V územním plánu města Litvínova byla tato oblast zařazena mezi rozvojové plochy pro rodinnou výstavbu.

Čtěte také:
Kostel by stál uprostřed lomu
V měsíční krajině rostou stromy

Dolové pole Rudý sever se nacházelo při úpatí Krušných hor v těsné blízkosti obce Hamr na katastrálním území Litvínov – Hamr u Litvínova. Z hlediska členění pánve na dobývací prostory těžil hlubinný důl i povrchový lom Rudý sever uhelnou sloj v dobývacím prostoru Hamr I a Hamr II. Těžba hnědého uhlí v lokalitě Rudý sever byla ukončena v roce 1962.

Pro člověka, který nezná rekultivace na Mostecku, je určitě velkým překvapením, jak je možné krajinu po vytěžení uhlí změnit k nepoznání. U starších rekultivací je dobré návštěvníkům regionu ukázat, kde byly provedeny a jak vypadal původní terén, nezasažený báňskou činností.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda

Místo bývalého lomu Rudý sever. Foto: Stanislav Štýs
Vnitřní výsypka bývalého lomu před zahájením rekultivace v roce 1960. Foto: Stanislav Štýs
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa