Doba čtení:2 m, 4 s
Elektrárna Počerady loni vyrobila 5,5 TWh elektrické energie. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Uhelná elektrárna Počerady, kterou provozuje skupina Sev.en Energy, má za sebou rekordní rok. Vyrobila 5,5 TWh elektrické energie, což je o 0,9 TWh více než v roce předchozím. Serveru denik.cz to v rozhovoru řekl ředitel elektrárny Stanislav Klandruch.

„Ukázalo se, že v době energetické krize, která je způsobena jak válkou na Ukrajině, tak i překotným odchodem Evropské unie od tradičních zdrojů energie, jsou uhelné elektrárny bezpečnou jistotou pro českou energetiku,“ řekl Klanduch, podle nějž bude i zisk elektrárny vyšší než v předchozích letech, kdy byla výroba energie výrazně omezena covidovými opatřeními, a s tím souvisejícím útlumem průmyslu obecně.

Vydělané peníze budou investovány do modernizace elektrárny. „Zisk plánujeme především investovat do obnovy a opravy zdroje, který je v současné energetické situaci pro Českou republiku nepostradatelný,“ uvedl Klandruch.

Upozornil, že Česká republika stále nemá za energii z uhlí bezpečnou náhradu, jiný spolehlivý a řiditelný zdroj, který by obnovitelné zdroje doplnil v době, kdy nefouká a nesvítí. Dokud ho nebude mít, není možné stanovit termín konce těžby uhlí a výrobu energie z něj.

Počeradské bloky obnovily certifikaci

Energii z uhlí proto budeme vyrábět dál, abychom zajistili potřebu českých průmyslových podniků a domácností. Budeme tu, dokud naši energii bude Česká republika potřebovat. Dokud nebude jasně stanoveno, z jakých zdrojů bude spotřeba energie pokryta, je uhlí důležitým a nezanedbatelným prvkem českého energetického mixu. Potřebu energie z uhlí si začali uvědomovat i v jiných zemích Evropy, kde se znovu uhelné elektrárny otevírají,“ upozornil ředitel Elektrárny Počerady.

Ta prochází postupnou modernizací. „Největší akcí letošního roku byla oprava bloku číslo 5. Práce zahrnovaly i generální opravu turbíny. Poměrně rozsáhlé byly opravy kotle a zákotlí, kompletní výměny se dočkaly spojovací parovody kotle, opravou prošly kouřovody, vyměněn byl posilovací spalinový ventilátor odsíření. Akce navazovala na opravy bloku 6, které v elektrárně probíhaly především v roce 2021, a jejich druhá fáze byla dokončena letos v létě. Celkové náklady na opravy bloků 5 a 6 v letech 2021 a 2022 jsou v řádech miliard korun. V roce 2023 by opravami obdobného rozsahu měl projít blok 2, v následujících letech pak bloky 3 a 4,“ popsal Klandruch.

Denní spotřeba uhlí pro provoz všech pěti bloků elektrárny je podle něj více než 20 tisíc tun. Elektrárna Počerady má zajištěné stabilní dodávky uhlí z lomu Vršany Vršanské uhelné, která stejně jako elektrárna patří do skupiny Sev.en.