Proč zelené počty nevycházejí?

Říká se, že do matematiky ideologie nepatří. Němečtí zelení s tímto tvrzením buď nesouhlasí, nebo zkrátka neumějí počítat.

Ultimativní požadavek německých zelených, kteří svůj případný vstup do příští vlády našich západních sousedů podmínili uzavřením dvaceti uhelných elektráren, se dá hodnotit ze dvou úhlů pohledů.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

V případě politického asi překvapeně obočí nikdo nezvedne. Zelení dlouhodobě bojují proti fosilním palivům i jádru, podporují obnovitelné zdroje a boj proti globálnímu oteplování, který se v průběhu času přejmenoval na boj proti klimatické změně.

Pokud se ale na věc podíváme z matematického pohledu, tak rovnice jaksi nevychází. Tedy pokud vycházíme z premisy, že lidstvo nechce a nemůže přestat využívat elektrickou energii. Její spotřeba celosvětově stoupá. Z fosilních zdrojů se jí v Německu vyrábí více než polovina. Další část vyrábějí jaderné elektrárny, ale Německo se po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodlo k odklonu od jaderné elektřiny a postupně je uzavírá. A nyní by mělo podle názoru zelených uzavřít také dvacet uhelných elektráren.

Jak tedy získat potřebnou energii? Zelení by zřejmě odpověděli, že z obnovitelných zdrojů. Ve světle faktů jde ale o velmi chatrnou odpověď. Německo sice vybudovalo velké větrné parky na severu země, ale jejich produkce je z důvodu závislosti na počasí velmi kolísavá. Výrazné zpoždění navíc nabírá výstavba infrastruktury, které má zajistit distribuci proudu do dalších spolkových republik.

Německo by asi mohlo zvýšit import elektřiny z jiných zemí. Půjde ale většinově o elektřinu z fosilních zdrojů či jádra. Navíc by se tím snížila německá energetická nezávislost. Matematicky by to možná vyšlo. Otázka je, zda by tohle zeleným vadilo. A jsme se zase u rozdílnosti matematického a ideologického pohledu. Ideologie zkrátka do matematiky nepatří.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu