Proměny Mostecka objektivem havíře

Jiří Havelka foto Czech coal

S fotografováním začal Jiří Havelka již jako patnáctiletý. Foto: Czech Coal

Jiří Havelka je bývalý důlní technik Dolu Julius III, ale také fotograf. Mostecká knihovna vystavuje padesát jeho srovnávacích fotograií, zachycujících proměny Mostecka od šedesátých let do současnosti.

Když vznikaly původní fotograie krajiny, vůbec mě nenapadlo, že bych se na stejná místa vrátil o mnoho let později. K tomu jsem došel, až když různí ekologové začali mluvit o tom, jak je to zde zdevastované a špatně se tu žije. Prošel jsem staré negativy a vzpomněl si, že jsem fotil nejrůznější místa ještě v době, kdy na tom bylo životní prostředí mnohonásobně hůř než dnes,“ vzpomínal Jiří Havelka.

Čtěte také:
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza

Práci mu hodně ulehčila digitalizace, protože mohl naskenovat původní negativy a ty pak sladit s nově pořízenými fotkami. „Občas bylo velmi obtížné najít po letech stejné místo. Příroda zapracovala a původní místa mnohde zarostla k nepoznání,“ doplnil s trochou nadsázky autor. Odmítá, že by chtěl konkurovat známějšímu kolegovi a nestorovi rekultivací Stanislavu Štýsovi. „Vůbec by mě to nenapadlo, původně jsem o tom, že pan Štýs něco podobného dělá, ani nevěděl. Zjistil jsem to, až když jsem začal navštěvovat kurz o rekultivacích. Lišíme se i přístupem, zatímco on má každou fotograii zvlášť, já se je snažím spojit v jeden celek, aby člověk koukal na fotograii a přímo z ní viděl ten rozdíl,“ vysvětlil Havelka. A rovněž mu nejde vždy jen o zachycení konkrétního místa, ale třeba i o zaznamenání emocí.

S fotografováním Jiří Havelka začal jako patnáctiletý. K industriální krajině neměl daleko, už jako dítě prý s tatínkem, důlním inženýrem, chodili koukat na parní rypadla. Jak se měnila krajina Mostecka, si můžete v městské knihovně v Mostě prohlédnout do 12. února.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů