Spasí uhlí zdivočelé ekozdroje?

Evropská unie chce letos rozhodnout v ožehavé otázce podpory uhelných elektráren a jejich přesunu do kapacitní zálohy. Ve hře jsou pracovní místa v elektrárnách i v dolech i spory s jejich majiteli o miliardy kvůli zmařeným investicím.

Zároveň přicházejí z Německa zprávy o tom, že nadměrná výroba elektřiny z větru, který se v zimních měsících tradičně prohání Severním mořem a roztáčí neregulované vrtule větrných turbín, působí stále větší problémy. Na jaře se ovšem situace v Německu nezklidní, protože s přibývajícím počtem slunečných dnů začne strmě růst množství elektřiny dodávané solárními elektrárnami, jichž mají Němci již také požehnaně. A opět pro ni nebude využití, stejně jako nyní.

Čtěte také:
Proč zelené počty nevycházejí?
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Může se tak snadno stát, že Německo bude sice v čele ekologizace energetiky, ale zároveň bude v čele zemí, kde prudce zdražuje elektřina kvůli nadprodukci. A kde její výroba působí neustálé problémy přenosové soustavě. A to nejen vlastní, ale i v sousedních zemích.

Ovšem zjara a zkraje podzimu, kdy nebude nad mořem tak větrno a slunce bude svítit méně než v létě, naopak může v Německu elektřina chybět. Tedy chyběla by, pokud by nemělo standardní záložní zdroje, nebo pokud by ji nedovezlo. Odkud? Odtamtud, kde mají opovrhované neekologické zdroje…

Nic z toho není neznámé. Jen je zarážející, jak se stále ekologisté v politice i mimo ni nejsou schopni smířit s tím, že nástup ekologických zdrojů není tak snadný a rychlý, jak by si sami představovali. A možná právě v tom je „zakopaný pes“ celého letitého sporu mezi ekology a energetiky. Když se prosazuje vlastní přání bez ohledu na reálné možnosti, nemůže to prostě dopadnout dobře.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

A ještě něco. Tenhle evropský vnitřní boj o podobu energetiky má pro svět podstatně menší význam, než si zdejší ekologická hnutí jsou ochotná připustit. Podle údajů z roku 2015 se totiž celá EU podílela na světové produkci CO2 necelými 10procenty. Česko, které je 37. světovým producentem tohoto plynu ho do atmosféry vypustí 0,31 procenta z celkového množství. Takže i kdyby se v tuzemsku podařilo snížit produkci CO2 o 20 procent, znamenalo by to pro svět snížení těchto emisí o 0,6 promile… To samozřejmě neznamená, že se Česko, nebo EU nemá snažit o ekologičtější energetiku. Má. Samozřejmě.

Ale největší význam by pro svět měly změny v energetice Číny. Ta v roce 2015 vyprodukovala 29,51 procenta exhalací CO2. V tomto směru není žádná země větším znečišťovatelem, než právě nejlidnatější stát. A s velkým náskokem.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků