Doba čtení:2 m, 0 s
Také pomocná čerpací stanice v lomu ČSA musela být osazena náhradním čerpadlem. Foto: Czech Coal

Prázdninové měsíce obvykle platí za nejsušší část roku, proto by podle laického pohledu mělo být čerpání důlních vod prakticky nulové a úsek odvodnění by neměl mít co na práci. Opak je ale pravdou.

Letní suché měsíce jsou totiž obdobím, kdy se provádějí pravidelné revize a obměny čerpací technologie, na něž v průběhu zbytku roku není čas ani prostor,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické. Právě díky tomu mohlo dojít ke kompletní demontáži horizontálního čerpadla CDBE 200 na hlavní čerpací stanici v lomu ČSA.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Most přivítá Gigathlon

Zařízení jsme odvezli na generální opravu k výrobci, společnosti Sigma Lutín, zároveň jsme ale na hlavní čerpací stanici zapojili náhradní čerpadlo,“ doplnil vedoucí s tím, že do Lutína byla odeslána i další zařízení. Přímo z hlavní čerpací stanice dvojice vertikálních čerpadel GFVF 150, která byla rovněž nahrazena náhradními čerpadly. Generální opravou u výrobce kromě toho projde i čerpadlo CVEV 250 z pomocné čerpací stanice číslo 2 v lokalitě ČSA.

Generálka většího zařízení z hlavní čerpací stanice trvá zhruba sedm měsíců, menšího čerpadla z pomocné čerpací stanice přibližně čtvrt roku. Tyto akce jsme měli v plánu oprav, stejně tak jsme vše v předstihu domlouvali i s dodavatelskými irmami, aby vše probíhalo pokud možno plynule. Pokud bychom se do podobných rozsáhlých akcí pouštěli jindy než v suchých měsících, mohla by být ohrožena čerpací technologie,“ připomněl Sigmund.

Letošním specifikem je také fakt, že hlavní čerpací stanice v letní sezoně nepracuje jako obvykle v automatickém režimu. Důvodem je stále probíhající testování dvou typů chlazení technologie, což vyžaduje provoz hlavní čerpací stanice v plně manuálním režimu. Díky počasí se dají dělat i další důležité práce na čerpacích zařízeních. „Jde například o nátěry a opravy na plovoucích pontonech. Tato zařízení totiž pracují ve vodě s nízkým pH, což samozřejmě ovlivňuje jejich životnost. Vyměňují se sudy na pontonech, v dílně se opravují čerpadla, která byla po náporech v jarních měsících v poruše. Přitom ale samozřejmě nepřetržitě zajišťujeme čerpání důlních vod na všech těžebních lokalitách,“ dodal vedoucí úseku. Čerpání totiž nesmí ustat ani v letních měsících, protože i když je málo srážek, těžební lokality ohrožuje zejména spodní voda.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu