V Evropě posilují zelení, Čína vypouští freony

V nově zvoleném europarlamentu má mít frakce Zelených 69 křesel. Bude to znamenat pokračování „zeleného šílenství“, které v posledních letech v EU propuklo?

Europarlament (EP) má 751 poslanců. Z toho pohledu není 69 křesel zelených poslanců nic zásadního. Jenže již nyní se uvažuje o tom, že by mohli být v koalici či jinak spolupracovat se skupinou, tvořenou Evropskou lidovou stranou (EPP), socialisty a liberály (ti vystupují pod zkratkou ALDE a jejími členy jsou poslanci za české ANO).

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Pokud k tomu skutečně dojde, mělo by vzniklé spojenectví k dispozici 505 poslanců, což je zcela pohodlná většina, se kterou jen tak něco neotřese. Spolupráce lidovců a socialistů má v EP dlouholetou tradici a i když obě skupiny oslabily, pořád samy o sobě mají 331 křesel. To je jen o 46 hlasů méně, než je většina. Pokud se dohodnou s ALDE, jež má spolupracovat s Macronovým hnutím Renaissance (Obroda), budou mít pohodlnou většinu 436 poslanců. Se samotnými zelenými by přitom na většinu dosáhli také, ale méně výraznou.

Jisté ovšem již nyní je to, že zelené náboženství ovládá německou politiku (ve volbách do EP brali pětinu hlasů) a bez Německa se v EU nestane nic. Zelené náboženství navíc prorostlo i do Francie, Španělska, Dánska a dalších členských zemí Unie. To znamená, že panikářský přístup k produkci CO2 v Evropě, bude prakticky jistě pokračovat. Podle teorie zelených, podporovaných nejrůznějšími aktivisty, totiž musí být Evropa do roku 2050 „emisně neutrální“, protože je potřeba světu ukázat, jak to má dělat. Stůj co stůj.

Což znamená ztrátu konkurenceschopnosti kvůli rostoucím cenám energií, jež zvedá a bude zvedat podpora obnovitelných zdrojů a nejrůznější penalizace fosilních a výhledově zřejmě i jaderných zdrojů. Znamená to také praktickou likvidaci evropských automobilek kvůli emisním normám, jež již nyní popírají technologické možnosti a nucené produkci drahých elektromobilů, které na trzích mimo EU nebudou mít odbyt. Bude to znamenat ztrátu pracovních míst, nižší výnos daní a růst cen. Vše ve jménu ochrany životního prostředí a údajného všeobecného blaha.

Již v průběhu voleb do EP se přitom objevila na Novinkách zpráva (zde) o tom, že ve východní Číně dochází k masivnímu vypouštění zakázaného freonu. Plynu, který ničí ozonovou vrstvu, jež chrání pozemský život před zhoubným UV zářením z vesmíru. Jeho množství se ve východní Číně zvýšilo o 7000 tun oproti roku 2012. Jedna tuna freonu se přitom má ve skleníkových účincích na zemi dopad jako 5000 tun CO2.

Nejlidnatější země světa má přitom světové prvenství i ve vypouštění CO2 a stejně jako země v jihovýchodní Asii a Indie si nijak neláme hlavu s tím, co by chtěli evropští zelení. EU navíc již není schopná na Čínu nijak zásadně tlačit, jak je zřejmé například z jejího březnového dokumentu, o kterém jsme psali zde.

Kde je kardinální problém světové ekologie, je jasné. Uvědomí si to i zelení v europarlamentu?

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme