V závěru roku jely hnědouhelné elektrárny naplno

Elektrárna Počerady vyrobila v prosinci 581 gigawatthodin (GWh) elektřiny, nejvíce za celý rok a podílela se na celkové výrobě elektřiny v Česku ze 7,6 procenta. Foto: ČEZ

Nejvíce elektřiny v Česku se loni v listopadu i prosinci vyrábělo z hnědého uhlí. V prosinci 2021 činil podíl hnědého uhlí na celkové výrobě elektřiny 41,2 procenta a v listopadu 38,8 procenta. Na druhém místě byly jaderné elektrárny, které se na celkové výrobě elektřiny v tuzemsku podílely v prosinci z 33,9 procenta a v listopadu z 35,5 procenta.

S odkazem na interaktivní modul oborového webu oEnergetice.cz to ČTK řekl mediální zástupce energetické skupiny Sev.en Energy Petr Dušek. Zdroje Sev.en Energy vyrobily v prosinci dohromady 14,6 procenta české elektřiny.

Z provozních dat společnosti Sev.en Energy vyplývá, že Elektrárna Počerady vyrobila v prosinci 581 gigawatthodin (GWh) elektřiny, nejvíce za celý rok a podílela se na celkové výrobě elektřiny v Česku ze 7,6 procenta. Elektrárna Chvaletice vyrobila 464 GWh a podílela se na celkové výrobě z 5,9 procenta, Teplárna Kladno vyrobila 67 GWh, tedy 0,9 procenta celkové elektřiny v ČR. Celková výroba elektřiny v ČR byla v prosinci 7638 GWh.

Že energetika prožila opravdu perný prosinec, o tom svědčí nejen astronomické ceny na denním trhu zejména těsně před Vánoci a téměř devadesátiprocentní podíl klasických zdrojů na výrobě elektřiny, ale také provozní data z našich uhelných elektráren. Chvaletice, Počerady a Kladno v prosinci dohromady vyrobily skoro 15 procent české elektřiny. A s příchodem chladnějšího počasí začíná být zajímavý i letošní leden,“ řekl ČTK Dušek. Kromě hnědouhelných a jaderných elektráren se v prosinci na celkové výrobě z klasických zdrojů podílel ještě téměř 11 procenty plyn.

Například Elektrárna Chvaletice vyráběla v lednu šest dní v kuse se všemi bloky na téměř či zcela plný výkon. „Důvod je velmi prostý, spotřeba je v tomto období hlavně kvůli vytápění rekordní a na počasí závislé zdroje produkují kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám minimum elektřiny. Podstata je v tom, že i kdybychom v Česku měli k dispozici několikanásobně vyšší instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie, v tomto období, kdy příliš nesvítí slunce a nefouká vítr, by to pokrytí spotřeby stejně příliš nepomohlo a museli bychom se rovněž spoléhat na klasické zdroje – na jádro, uhlí či plyn,“ uvedl Dušek.

V loňském prosinci vyrobily větrné a solární zdroje 0,9 procenta, respektive 0,5 procenta celkové elektřiny v ČR. Například v červnu se solární elektrárny podílely na výrobě z 5,7 procenta, větrné z 0,4 procenta. V loňském červnu vyrobily nejvíce elektřiny jaderné zdroje, a to 40,5 procenta, hnědouhelné elektrárny skončily na druhém místě s podílem 26,9 procenta.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Patří do ní hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy.