Voda, která proráží skálu

Doba čtení:1 m, 21 s

 

Těžební průmysl neustále hledá nové možnosti a způsoby těžby, umožňující těžit rychleji, hlouběji, ekologičtěji a zároveň s nižšími náklady. Jde to díky obyčejné vodě.

Stále větší počet podzemních dolů dosahuje při těžbě hloubek, při kterých se dostávají na hranici ekonomické využitelnosti.

Společnost Wassara měla při vývoji své nové vrtné soupravy všechna tato úskalí na mysli.
Vodní hydraulická vrtací souprava Wassara DTH (Down The Hole) je tvořena kladivy, vrtáky, zpětnými ventily, vrtacími trubkami, vysokotlakými vertikálně a horizontálně otočnými spoji (tzv. swivel) a elektrickou vysokotlakou vodní pumpou. Srdcem celého systému je vrtací kladivo, které je přímo připojené k vrtáku.

Čtěte také:

Nautilus Minerals Inc

Budou roboti těžit pod vodou?

Na Špicberkách půjdou emise pod zem

Na Špicberkách půjdou emise pod zem

 

 

 

 

 

Při vrtání se obvykle používá 300 litrů čisté vody za minutu s tlakem až 180 barů. Díky tomu, že voda je nestlačitelné médium, znamená to, že je jí třeba stále stejné množství při požadovaném tlaku. DTH technologie je mnohem lepší, než všechny existující vrtací soupravy, díky tomu, že neztrácí na své účinnosti při jakékoliv délce vrtání. Nezáleží na tom, jestli je délka vrtu 10, 100 nebo 1000 metrů, vysoká účinnost je konstantní po celé délce.

Ekologickým přínosem celého systému vrtání založeného na použití vody jsou nulové emise prachu a nemožnost kontaminace spodních vod oleji.


Mohlo by vás zajímat:

Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody

Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody

Patami k výbuchu a zavřete oči

Patami k výbuchu a zavřete oči