Vzpomínka na dobu ekologického temna

Doba čtení:1 m, 23 s

Po zasypání vnitřní výsypkou byl lom Rudý sever již v roce 1965 zrekultivován pro zemědělské účely. Černobílá fotografie je roku 1952. Foto: Stanislav Štýs

Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachytila lom Rudý sever v Hamru u Litvínova. Černobílá fotografie z roku 1952 je dokladem ekologického temna tohoto období.

Po zasypání vnitřní výsypkou byl lom již v roce 1965 zrekultivován pro zemědělské účely. Proměnu krajiny Štýs zachytil na barevné fotografii. V územním plánu města Litvínova byla tato oblast zařazena mezi rozvojové plochy pro rodinnou výstavbu.

Čtěte také: iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody

Pro člověka, který nezná rekultivace na Mostecku, je určitě velkým překvapením, jak je možné krajinu po vytěženém uhlí změnit k nepoznání. U starších rekultivací je dobré návštěvníkům regionu ukázat, kde byly provedeny rekultivace a jak vypadal původní terén, nezasažený báňskou činností.

Hlavním cílem je vrátit tyto lokality k využívání obyvatelům regionu. „Bohužel pro média není tato tematika zajímavá. Proto řada občanů ani neví, jak se pečuje o budoucnost těžebních lokalit a není také pro média zajímavé ukazovat úspěšně provedené rekultivace, které slouží k odpočinku a rekreaci občanů. Připadá mi, že je pro média výhodnější setrvávat v zavedeném klišé šedivého Mostecka,“ poznamenal poslanec a bývalý mostecký primátor Vlastimil Vozka (zvolený za ANO).

Mohlo by vás zajímat:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Rekultivace pomáhají obrazu Mostecka

Na tomto místě se v Hamru u Litvínova těžilo uhlí, fotografie je z roku 1965. Foto: Stanislav Štýs

Lom Rudý sever v Hamru u Litvínova v roce 1952. Foto: Stanislav Štýs