Doba čtení:1 m, 7 s

V dole Falkirk v americkém státu Severní Dakota bojují stroje s přírodou. Podívejte se na video, které ukazuje etapy rekultivačního postupu v krajině a stroje, které se na přeměně krajiny podílejí. Výsledkem přesně naplánovaných pracovních postuppů je nadherná krajina, kterou by si jen málokdo spojil s velkostroji těžební firmy North American Coal Corporation.

Těžební firma v dole Falkirk těží osm milionů tun uhlí ročně, většinu uhlí spálí nedaleká elektrárna. Zajišťuje tak nízké ceny uhlí pro obyvatele Severní Dakoty a také práci.

Buldozery, bagry, dampry, traktory, shrnovače a další stroje společnosti Caterpillar jsou sehraným týmem. Doplňují je stroje firmy Bucyrus, kterou Caterpillar koupil v roce 2010. I díky této akvizici se firma může postarat o všechny rekultivační práce.

Těžební firmě na krajině záleží. Jejím cílem je, aby země byla tak úrodná, jako před těžbou uhlí. Díky rekultivacím vznikly potoky a jezera. Krajina bude veřejně přístupná pro veřejnost. „Byli jsme vychováni jako farmáři a rančeři. I proto máme ke krajině jako obyvatelé Severní Dakoty speciální vztah,“ uvedl Jay Kost z dolu Falkirk.

SHLÉDNĚTE I NAŠE DALŠÍ ZAJÍMAVÉ PŘÍSPĚVKY:

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant BelAZ 75710
Usain Bolt má ve Vítkovicích svou věž