Doba čtení:1 m, 19 s
Indie patří k největším světovým producentům, spotřebitelům i dovozcům uhlí. Foto: pixabay.com

Indie chce do roku 2070 dosáhnout klimatické neutrality, oznámil  na klimatické konferenci v Glasgow premiér Nárendra Módí. Závazek znamená, že země vyprodukuje pouze takové množství emisí skleníkových plynů, jaké bude sama schopna přirozeným způsobem spotřebovat. Podle agentury DPA je to poprvé, co si třetí největší producent oxidu uhličitého na světě podobný cíl stanovil.

Vědci podle agentury Reuters upozorňují, že pro odvrácení katastrofálních změn klimatu je zapotřebí dosáhnout celosvětově klimatické neutrality již o dvacet let dříve – v roce 2050. Ještě minulý týden indický premiér stanovit lhůtu pro dosažení klimatické neutrality odmítal.

Čtěte také:
Vedle Číny hrozí energetická krize i Indii
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Módí ve svém projevu na summitu uvedl, že jeho země je domovem 17 procent globální populace, na celosvětových emisích skleníkových plynů se však podílí jen pěti procenty. Premiér asijské země dále slíbil, že Indie do roku 2030 zvýší podíl obnovitelné energie ve svém energetickém mixu z 38 na 50 procent.

V boji proti změnám klimatu vyzdvihl význam změny životního stylu po celém světě. „Místo bezduché a zničující spotřeby potřebujeme uvědomělé a cílené využívání,“ uvedl s odkazem na chování spotřebitelů, pokud jde o balení či stravování. „Takové chování milionů lidí může posunout boj proti klimatické změně o další krok dále,“ dodal.

Spojené státy, Británie a Evropská unie si stanovily uhlíkovou neutralitu na rok 2050. Čína a Saúdská Arábie jí chtějí dosáhnout v roce 2060. Kritici namítají, že bez hmatatelné akce již nyní nejsou tyto cíle splnitelné.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa