Jak vidí politické strany českou energetiku?

Mají mít obnovitelné zdroje veřejnou podporu a dokážeme si ohlídat termíny u výstavby jádra? I o tom se bude ve čtvrtek diskutovat ve sněmovně. Foto: wikipedia.org

Od voleb uplynuly dva roky. Změnily politické strany své názory na českou energetiku? Na tuto otázku bude hledat odpověď čtvrteční seminář ve sněmovně. Pořádá jej Hospodářská komora.

Ve čtvrtek 3. října odpoledne odstartuje velká rekapitulace přístupu politických stran k energetice. Poslouží jim k tomu panelová diskuze, v níž budou názory svých stran na daná témata prezentovat zástupci poslaneckých klubů. Akce se zúčastní i zástupci odborné a podnikatelské veřejnosti.

Čtěte také:
Zelená energie prohloubí energetickou chudobu
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Prvním probíraným tématem bude energetický mix. Jedna z kardinálních otázek pro diskutující bude znít: „Je správné upřednostnit spolehlivost dodávek za rozumnou cenu, či klimatické závazky?“. Další diskuzní blok se bude zabývat uhlím a to především způsobem a dobou jeho útlumu a restrukturalizací uhelných regionů.

Ve třetí části budou mluvčí poslaneckých klubů prezentovat názory svých stran na budování jaderných kapacit. A také hledat odpověď na to, zda je stavba nových bloků ekonomicky rentabilní a zda je možné ohlídat a dodržet stanovené termíny výstavby těchto zdrojů. Po jádru přijdou na řadu obnovitelné zdroje. U nich se bude diskutovat o tom, jaký podíl skutečně můžou mít na českém energetickém mixu. A také o tom, zda mají mít veřejnou podporu.

Posledním bodem diskuze bude plynárenství a teplárenství. V této části dojde nejen na možnosti využívání zemního plynu a bezpečnost jeho dodávek do tuzemska, ale také na budoucnost systému centrálního vytápění.

Diskutovat přijdou poslanci Pavel Pustějovský (ANO), Zbyněk Stanjura (ODS), Petr Třešňák (Piráti), Petr Dolínek (ČSSD), Leo Luzar (KSČM), Radim Fiala (SPD) a Petr Pávek (STAN). Akce, nad kterou má záštitu předseda Hospodářského výboru sněmovny Radim Fiala, začíná ve čtvrtek v 14:30 hodin.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj