Jaké budou kotle po roce 2020?

Ilustrační foto: Imagio.cz

Výrobci malých spalovacích zařízení inovují své produkty. Důvodem je stále vyšší tlak na minimalizaci emisí znečišťujících látek a maximalizaci míry využití energie paliva. V oblasti ústředního vytápění trend směřuje k automatickým a zplyňovacím kotlům. Tyto typy kotlů představují to nejlepší, co je v současné době na trhu k dispozici v oblasti spalování tuhých paliv v domácnostech. Napsal server TZB-info.cz.

Požadavky na Ekodesign kotlů na tuhá paliva již byly schváleny. Od ledna 2020 je musí splnit každý výrobce či dovozce kotlů. Ekodesign mimo jiné zavádí parametr, který se nazývá „Sezonní energetická účinnost vytápění“. U kotlů do 20 kW je její minimální hodnota stanovena na 75 procent a u kotlů nad 20 kW (do 500 kW) předepisuje 77 procent. Výpočet účinnosti používá pro stanovení příkonu spalné teplo, nikoliv výhřevnost.

V Česku včera odstartovaly nové „kotlíkové dotace“, které mají do roku 2020 podpořit výměnu až 80 tisíc nevyhovujících malých kotlů za moderní zdroje. Dá se tedy předpokládat, že se budou prodávat především dotované kotle. Dotace budou financované z evropských fondů a jednou z podmínek pro podporu kotlů na pevná paliva je, že musí již nyní splňovat podmínky podle Ekodesignu. Česká republika tedy alespoň legislativně o pět let předběhne celou EU. Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj mohou Češi získat dotaci zhruba 128 tisíc korun.

Čtěte také: Zachrání kotle ovzduší?

Přestože některé zplyňovací kotle umožňují spalovat také uhlí, je dominantním palivem pro tento kotel kusové dřevo a částečně brikety (bio a uhelné). Automatické kotle se zaměřují na spalování pelet a tříděného uhlí. V oblasti lokálního vytápění vývoj směřuje k automatickým kamnům a k modernizaci krbových vložek, krbových a kachlových kamen.

Uživatele malých spalovacích zařízení na tuhá paliva většinou více než produkce emisí znečišťujících látek zajímá míra využití energie paliva a s ní související palivové náklady. Základní požadavky na malá spalovací zařízení definují evropské technické normy a národní předpisy.

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků