Mráz vyřadil obnovitelné zdroje v USA. Co to znamená pro Německo?

Solární a větrné elektrárny zatím nejsou schopné převzít zcela roli těch uhelných a jaderných. Aktuální zkušenosti to jasně ukazují. Kdy se to může změnit?

V letošním mrazivém lednu si nemohla část obyvatel americké Minesoty zatopit, ani si pustit teplou vodu. Důvodem bylo bezvětrné a podmračené počasí, jež vyřadilo z činnosti tamní obnovitelné zdroje (zde). Před umrznutím nakonec musely lidi zachraňovat „staré a špinavé“ zdroje energie, tedy uhlí a jádro. Jak potupné pro příznivce „zelené“ energie z obnovitelných zdrojů, kterou je například nová členka Demokratů, nejmladší kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Nejspíš to pro iniciátorku „Zeleného Nového údělu“ (Green New Deal) bylo tak potupné, že to vůbec nevzala na vědomí, nebo to považovala za fakenews. Nevzala to v úvahu ani čerstvá uchazečka o prezidentskou nominaci Elizabeth Warrenová, další socialistka z řad Demokratů. Při oznámení své kandidatury totiž Zelený úděl jednoznačně podpořila. Podporuje jej i Bernie Sanders a řada dalších členů v této straně (zde). Proti desetiletému plánu na stoprocentní zezelenání energetiky, odstranění spalovacích motorů, včetně likvidace letecké dopravy a díky tomu záchranu světa, jsou i současné evropské normy pro automobily, nebo zpřísněné limity BREF/BAT jen slabým čajíčkem.

Zaprvé tak výpadek OZE v Minesotě jasně ukázal, že ekologičtí aktivisté neberou realitu v úvahu ani v USA. Přitom pokud se jim podaří získat podobnou pozici, jako mají v Evropě, jsou svým nesmiřitelným a zcela neracionálním tažením schopni srazit na kolena ekonomiku USA a zemí EU. A zároveň jsou schopni zajistit, že lidé ve vyspělých zemích budou ve 21. století v zimě doma mrznout. Fakta jsou přitom běžně dostupná, nikdo je nemusí nikde hledat.

„Závislost obnovitelných zdrojů na výkyvech počasí, oproti klasickým elektrárnám, je jasná a v tom se odborníci shodnou. Z hlediska bezpečnosti dodávek je třeba na to myslet, což situace v USA v uplynulých mrazivých dnech ukázala,“ říká například mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Pokud dojde k něčemu podobnému, jako v Minesotě, tedy k celkem normálnímu zimnímu počasí, projeví se skutečnost, že obnovitelné zdroje nejsou stabilní. Nejde s nimi počítat tak, jak by si odběratel představoval,“ přitakává energetik Václav Hrabák, šéf Energetické sekce Hospodářské komory.

V současnosti proto přes veškeré tlaky ekologistů musí zůstávat v pohotovosti klasické fosilní elektrárny, aby mohly „zaskočit“ za ty s obnovitelnými zdroji, které zrovna nebudou do sítě nic dodávat. Jestliže má být konečným cílem energetika postavená pouze na OZE, i bez jaderných elektráren, musí se nejdřív vyřešit akumulace vyrobené energie v rozsahu, který je asi nepředstavitelný. „Spolehlivá záloha musí zajistit základní potřeby odběratelů, tedy průmyslu i domácností,“ upozorňuje Hrabák.

Jenže to v síti postavené pouze na OZE, bez fosilních záloh, není nyní možné zajistit! Není k dispozici technologie pro ukládání takového energie, jaké by bylo potřeba.

„Je zde jasný trend, zvláště v Německu: ukládání energie. Na to běží obrovská spousta grantů, a jestli je někdo schopný najít technické řešení, pak Němci, kteří vždy byli velmi technicky zdatní. Takže ano, přechod na OZE je riziko, ale lze jej řešit. Zásadní je otázka času, sladit otázku bezpečnosti a vývoje techniky. Zatím se bez klasických elektráren neobejdeme,“ říká mluvčí ČEZu. Německo má přitom na vývoji kapacitních úložišť životní zájem. Od roku 2038 bude mít energetiku pouze z OZE a plynu, který ovšem může mít v mrazech potíže s přepravou, jako tomu bylo v Minesotě. A navíc je to také fosilní palivo.

„Německo a každá další země, která půjde cestou solární a větrné energie, potřebuje mít zálohu, která vydrží i delší dobu, protože počasí se jaksi hůř předvídá, bez takové zálohy se může Minesota opakovat prakticky všude,“ zdůrazňuje předseda Energetické komise Hospodářské komory. Pokud tuhle roli mají převzít baterie, je k tomu ještě dlouhá cesta. Například úložiště, která zatím existují v tuzemsku, disponují kapacitou, již velká elektrárna zaplní v řádu minut… A další země na tom nejsou diametrálně jinak. Dokud lidstvo nezvládne výrobu dostatečných bateriových úložišť, nedá se provádět žádná masivní změna. Pokud má být energetika postavená na OZE, jako to chtějí udělat Němci.

„Mimochodem, zpomaluje Golfský proud. Ví už někdo, jaký to bude mít vliv na proudění vzduchu a tedy na nejen německé větrné elektrárny? Neví, Teprve se to zkoumá,“ poukazuje Václav Hrabák na to, na jak tenkém ledě se v současnosti energetika pohybuje.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme