Doba čtení:1 m, 54 s
Předseda Odborového svazu pracovníků v hornictví Jan Sábel. Foto: ivz

Jeden nezaměstnaný horník vyjde stát podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí na zhruba 270.000 korun ročně. Radiožurnálu to řekl předseda Odborového svazu pracovníků v hornictví Jan Sábel. Reagoval na to, že vláda minulý týden schválila, že dříve mohou do důchodu i ti horníci, kteří směny odpracovali po roce 2008.

Sábel upozornil na to, že se to státu vyplatí, protože důchodce stojí podstatně méně. Průměrný důchod horníků je 16.000 měsíčně. „Vynásobte si to dvanácti a zjistíte, že to je levnější, než kdyby stát měl platit nezaměstnané.“

Podstatnější je ale podle něj to, že horníci umírají zhruba o osm let dříve než občan České republiky, což je statisticky dokázáno. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by si to měl zcela určitě spočítat. Důchodce dostane 200.000 korun ročně za osm let, tedy 1,6 milionu Kč, přičemž tuto částku vlastně ušetří státní rozpočet. Ti horníci totiž zemřou o těch v průměru šest až osm let dříve.

„To znamená, že do sociálního systému jdou peníze od horníků, protože mají vyšší výdělky, více platí do sociálního systému a dříve umírají, horníci tedy dotují populaci České republiky v sociálním systému, nikoliv, že by občané dopláceli na horníky,“ uvedl Sábel.

O hornictví podle něj jen těžko může hovořit někdo, který na vlastní kůži nepocítil, co to hornictví je. „Když si představíte, že jste 1200 metrů pod zemí, že tam máte zhruba 36 až 38 stupňů teploty, že tam musíte vydržet šest až osm hodin, že tam nemáte toalety, že máte špinavé ruce, že si tu svačinu musíte donést, že vypijete dva až tři litry vody, že tam dochází k dehydratacím organismu, spoustu lidí už museli vynést ven záchranáři, protože fyzicky na tom byli špatně, takže až to někdo pocítí a dejme tomu tam sfárá na dvě až tři hodiny, tak by si mohl udělat obrázek, co to ta hornická práce vůbec je,“ poznamenal Sábel.

Náklady na nezaměstnané horníky jsou zajímavé i z pohledu dalšího vývoje těžby hnědého uhlí. Její případný útlum by totiž s velkou pravděpodobností přinutil těžební firmy propouštět, což by vedle poklesu příjmů z daní a dalších poplatků od těžařů znamenalo rovněž zatížení státního rozpočtu na výdajové stránce.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa