Opoziční poslanec tlačí Sobotku ke zdi

Doba čtení:2 m, 19 s

Premiér Bohuslav Sobotka. Foto: ČSSD

Mlžení, nejistota a protichůdná vyjádření. Tak v posledních týdnech podle poslance Michala Kučery (TOP 09) působili ministři na svých výjezdech do Ústeckého kraje kvůli další těžbě uhlí v severních Čechách. Zdůraznil, že žádné studie za ministry ani za vládu nerozhodnou. Rozhodnutí o prolomení či zachování ekologických limitů těžby je čistě politické. Podkladů, čísel a materiálů je prý dost. 

„Vyzývám vás, pane premiére, vyzývám vládu České republiky, přestaňte už kličkovat a rozhodněte. Bohužel mnozí ministři až nyní zjišťují, že nejsou jen krásná a líbivá rozhodnutí a že jsou rozhodnutí, která se nebudou líbit buď jedné nebo druhé straně, a to jako v případě prolomení či zachování limitů těžby,“ řekl ve Sněmovně Kučera, který premiéra zároveň vyzval k zachování ekologických limitů těžby.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Sobotka připomněl, že budou popsány a posouzeny základní čtyři varianty možných úprav územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Ministr průmyslu Jan Mládek koncem června uvedl, že na základě závěrů zpracovaných studií doporučí vládě druhou variantu, tedy posun hranic těžby hnědého uhlí na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Tuto variantu považuje za optimální i premiér.

„Chci jen zmínit, že posun hranic těžby hnědého uhlí na lomu Bílina nepovede k nutnosti zasahovat do stávajícího osídlení. Znamená to, že si to nebude vyžadovat bourání domů nebo stěhování lidí, protože další rozvoj dolu Bílina v tuto chvíli je připraven, je vypořádán a nenaráží na odpor nebo protesty ze strany obcí, jako je tomu v případě lomu ČSA. Jsem přesvědčen o tom, že pokud dojde k prolomení limitů na dole Bílina, dojde k zajištění zásobování veřejných tepláren a tepla pro domácnosti bez navýšení cen a bez bourání lidských sídel, které by si vynutilo prolomení limitů na dole ČSA,“ řekl premiér.

Čtěte: Brabec: Malé prolomení limitů je nesmysl

Marksová: O limitech co nejdříve

Kučera zdůraznil, že neustálé odsouvání a odkládání rozhodnutí o osudu limitů těžby hnědého uhlí nikomu nic dobrého nepřinese. Obce, těžařské firmy, zaměstnanci, ale hlavně lidé žijící v Ústeckém kraji a v okolí hnědouhelných lomů už konečně musí mít jistotu. „Pane předsedo vlády, kličkovat před rozhodnutím nebudete moci na věky. Čím déle ale budete s rozhodnutím otálet, tím horší dopady to bude mít,“ řekl opoziční poslanec.

Sobotka počítá s tím, že ministr průmyslu Jan Mládek materiál o limitech předloží do vlády na konci léta. „Předpokládám, že na podzim by vláda o této otázce měla rozhodnout a předpokládám, že z pohledu tohoto volebního období to bude finální rozhodnutí, ke kterému nemá vláda žádný důvod, aby se vracela,“ řekl poslancům Sobotka.

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků