Ostravský magistrát naštval horníky

Ostravský primátor Tomáš Macura horníky nepotěšil. Foto: wikipedia.org

Vedení města Ostrava v čele s primátorem Tomášem Macurou pořádně naštvalo horníky. Magistrát se totiž odmítl podílet na pořádání 22. Setkání hornických měst a obcí ČR, na které mělo dorazit přes tisíc krojovaných horníků z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa a Slovinska.

„Tradice velí, že na slavnostním ceremoniálu přebírají zástupci budoucího pořádajícího města putovní insignie. Nikdo z Ostravy se ale vloni v Chomutově neukázal. Měli jsme zlé tušení, což se nám bohužel potvrdilo,“ řekl pro Moravskoslezský deník Petr Rojíček, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

„Ještě v listopadu jsem při osobním setkání s panem primátorem věřil, že 22. SHMO by se u nás mohlo konat. Teď nabývám dojmu, že město zrozené díky nálezu a těžbě uhlí naopak nechce žádné horníky vidět,“ pokračuje Josef Gavlas, místopředseda Sdružení hornických a hutnických spolků ČR.

Tomu z magistrátu vzkazují, že vedení města se „vzhledem k jiným prioritám v roce 2018“ neplánuje letos na organizaci tohoto setkání podílet.

„Vážíme si hornických tradic, ale byli jsme osloveni s požadavkem na financování akce s rozpočtem okolo 1,7 milionu korun, ale také na její prakticky kompletní organizaci,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

„Doporučili jsme předkládat tyto žádosti prostřednictvím dotačních programů vyhlašovaných zastupitelstvem, protože uplatňujeme na všech úrovních rozhodování maximální transparentnost. Podpoře zajímavých akcí na území města se rozhodně nebráníme,“ tlumočila Vojkovská názor vedení města.

Krojovaní horníci míní, že pro moravskoslezskou metropoli to není nic jiného než ostuda. „Jak její představitelé pohlížejí na horníky a havířské řemeslo, může být jedno. Ale minulost městu neseberou! Jsou malé obce vracející se k montánním tradicím po spoustě let,“ zaznívá z různých koutů Česka.

 „Ostrava, byť se v ní třiadvacet let uhlí nedobývá, je stále vnímána jako jedno z nejvýznamnějších českých i evropských hornických a hutnických měst. Na setkání se těšili například vysloužilí slovenští havíři, co se tady vyučili a fárali na zdejších šachtách,“ vysvětlil bývalý báňský inspektor výroby Josef Gavlas.

Ten nakonec našel pochopení až na severu Čech – 22. SHMO se chystá na 7. a 8. září do Sokolova. „Je pro nás velikou ctí, že jsme se stali pořadateli tak významné akce. Uskuteční se v rámci oslav Dne horníků, jsme připraveni ji podpořit z rozpočtu,“ uvedla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme