Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní novela energetického zákona, která především zavádí registr zprostředkovatelů nabídek energií a kterou v tomto týdnu v prvním čtení podpořila Sněmovna.
Podle ministerstva průmyslu by měla s dalšími změnami pomoci vyčistit energetický trh. Ministerstvo předlohu již dříve označilo za další krok proti takzvaným energošmejdům. Předloha také v reakci na výtky Evropské komise řeší fungování Rady Energetického regulačního úřadu.
Čtěte také:
Začíná vznikat nový energetický zákon
Senátní výbor odmítá Rusy a Číňany při dostavbě Dukovan
Novela zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jako nový druh podnikání. Registr zprostředkovatelů povede rovněž regulační úřad. Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný. Podobný registr zprostředkovatelů už existuje u finančních služeb, vede ho Česká národní banka.
Zprostředkovatel bude muset mít mimo jiné ukončené alespoň střední vzdělání a nejméně pět let praxe ve výrobě nebo obchodu s elektřinou nebo plynem. Bude také moci ustanovit odpovědného zástupce, který splňuje tuto podmínku. Oprávnění bude ERÚ vydávat na pět let.
Spotřebitel bude mít možnost v případě uzavření smlouvy distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávek elektřiny nebo plynu. Stejné právo bude mít i při uzavření smlouvy prostřednictvím zprostředkovatele. Spotřebitel bude mít také snazší možnost ukončit smlouvu na dobu určitou, u které bylo sjednáno automatické prodloužení závazku, uvedlo již dříve ministerstvo průmyslu.
Smlouva o dodávce elektřiny nebo plynu na dobu určitou s dobou dodávky přesahující 36 měsíců se po uplynutí této doby bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou. Zpravodaj k předloze Patrik Nacher (ANO) řekl, že připravil komplexní pozměňovací návrh, který některá opatření na ochranu spotřebitele ještě zpřísňují.
Novela také upravuje změny fungování Rady Energetického regulačního úřadu. Například v reakci na výtku Evropské komise zavádí pravidlo, že člen rady nemůže být jmenován do funkce víc než dvakrát za sebou. Vláda také navrhla zpřesnit podmínky, za nichž může skončit ve funkci předseda Rady ERÚ. Nově má platit, že ve funkci skončí, pokud ho vláda odvolá. Dosud podle zákona mohla vláda odvolat pouze člena rady a funkce předsedy Rady zanikla pouze tehdy, pokud ho vláda odvolala jako člena.
Naposledy vláda výrazně zasáhla do složení Rady ERÚ v roce 2019. Někteří její členové podle vlády nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Někteří pak zvažovali, že se budou bránit soudní cestou.
Skupina poslanců v čele s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou již předložila k novele pozměňovací návrh, který má podle Jurečky vytvořit legislativní ukotvení pro akumulaci energie a rozvoj například bateriových systémů.