Z čeho by měla vycházet Uhelná komise

Co všechno potřebuje elektřinu? Bankomaty. Mobily. Počítače. Internet. Vodárny, teplárny, nemocnice. Vlaky, vrtačky i mikrovlnné trouby a kde co dalšího. A naše civilizace bez toho už neumí existovat.

Evropská civilizace je civilizací elektrickou. S tímhle faktem neudělá nikdo nic. Bez elektřiny bychom se dnes už ani nenapili. Závislost evropské civilizace na elektrické energii je tak enormní, že se z ní dávno stala strategická komodita nejvyššího významu. Ano, americká civilizace je na tom stejně, ne-li ještě o kousek hůř, ale Američanům nikdo nenaordinoval sprint ke společnosti bez uhlí.

Čtěte také:
Češi u elektřiny řeší hlavně cenu
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Naše Uhelná komise je podle svého statutu poradním orgánem vlády. Její činnost se dotýká i Státní energetické koncepce a ta zase určuje, jak moc budou v Česku bezpečné dodávky elektřiny i v té poslední vísce. Má sice vládě doporučit harmonogram odchodu republiky od uhlí, ale to je cíl, nikoli východisko.

Východiskem pro její práci by měly být potřeby lidí, tedy české populace a samozřejmě i českých podniků. Jinými slovy, východiskem pro práci neideologicky pracující komise (podle ministra Havlíčka tak komise nyní vypadá) by měla být energetická bezpečnost Česka. S ní je těsně spojena i energetická nezávislost. Teprve potom dalším kritériem můžou být závazky republiky vůči Evropské unii, nebo přání a vize tohoto spolku. Protože stále platí, že košile je bližší, než kabát.

Čili prvořadým zájmem státu musí být zajištění potřeb jeho obyvatel, v tomto případě permanentní dodávky elektrické energie. Což při současné úrovni technologií není stále možné bez klasických fosilních a jaderných zdrojů. Z toho důvodu by Česko nemělo přijímat žádné závazky o uhlíkové neutralitě do roku 2050, jakými operuje šéfka Evropské komise Ursula von den Leyen a její myšlenkoví souputníci. Protože závazek je jedna věc a úroveň dostupných technologií v roce 2050 bude věc úplně jiná. Jen zatím nikdo neví, jaká.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje