Doba čtení:1 m, 12 s
Ilustrační foto: Jiří Finfrle

Poslanci výboru pro životní prostředí doporučili schválit novelu horního zákona včetně pozměňovacích návrhů. Tím hlavním bude zřejmě fixace úhrad z vydobytých nerostů na pět let. Novelou se příští týden budou zabývat další výbory.

Poslanec Jan Zahradník (ODS) upozornil na to, že těžební firmy, které investují peníze a dávají lidem práci, potřebují dlouhodobou jistotu. To je v případě hnědého uhlí dohoda na dvojnásobném zvýšení.

Náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček uvedl, že stabilitu v dlouhodobějším horizontu má zajistit jeden z pozměňovacích návrhů od poslanců hospodářského výboru. Podle něj by měl být stav zafixován na pět let s možností měnit sazby následně prováděcím předpisem. „Změna bude samozřejmě reflektovat vývoj cen vybraných komodit,“ dodal Havlíček.

Čtěte také: Poslanci vystavili hornímu zákonu stopku. Prozatím.

Podíl státu by novela zvýšila na 67 procent, zatímco podíl obcí by snížila z nynějších 75 procent na 33 procent. Předloha ale taky mění způsob výpočtu úhrady za nerosty, které firmy vytěží, byla by vyšší. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít podle vlády díky zvýšení plateb neutrální dopad.

V předloňském roce získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Z těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů korun a státu 66 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa