Doba čtení:1 m, 54 s
Francouzská ministryně pro energetickou transfromaci Agnes Pannier-Runacherová. Foto: wikipedia.org

Francouzská ministryně pro energetickou transfromaci Agnes Pannier-Runacherová uvedla, že Francie postaví osm nových jaderných elektráren nad rámec šesti již oznámených, a tvrdí, že k dosažení cílů v oblasti snižování emisí uhlíku je zapotřebí více reaktorů.

Návrh zákona, který má být brzy předložen, uznává, že „budeme potřebovat jadernou energii nad rámec prvních šesti evropských tlakovodních reaktorů“ (EPR), které prezident Emmanuel Macron oznámil na začátek roku 2022, uvedla Pannier-Runacherová v nedělním vydání týdeníku Tribune Dimanche.

Návrh zákona bude zahrnovat dalších osm elektráren, o nichž vláda dosud jednala jako o „jedné z možností“, uvedla ministryně. Text naopak nebude obsahovat žádné cíle pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 a zůstane „technologicky neutrální“, dodala.

Podle údajů organizace Climate Watch je Francie na spodní hranici emisí skleníkových plynů v rámci 27 zemí Evropské unie, a to přibližně 4,7 tuny na obyvatele v roce 2020. Je to částečně díky její flotile 57 jaderných reaktorů postavených v 70. letech 20. století – některé z nich si v posledních letech vyžádaly dlouhé a nákladné opravy, napsal server news18.com.

Opuštěné uhelné doly dostávají druhý život

Historická flotila jaderných reaktorů nevydrží věčně,“ řekla Pannier-Runacherová.

Francie chce snížit podíl fosilních paliv na spotřebě energie z více než 60 % v současnosti na 40 % v roce 2035, což by si vyžádalo „další výstavbu odpovídající 13 gigawattům“ energie od roku 2026, uvedla Pannier-Runacherová. To odpovídá „výkonu osmi reaktorů EPR, aniž bychom stanovili konkrétní technologii“, dodal ministr.

Pannier-Runacherová naznačil, že výstavba ještě více než 14 jaderných reaktorů by mohla být vznesena v rozhovorech se zákonodárci, jakmile se návrh energetického zákona dostane do parlamentu.

Státní energetická společnost EDF má za sebou raketový start projektu EPR nové generace. Tři z nich jsou v provozu, jeden ve Finsku a dva v Číně, poté, co došlo k obrovskému zpoždění výstavby a překročení nákladů, které postihlo i projekty ve Velké Británii a Francii.

První EPR ve Francii, ve Flamanville v Normandii, má být spuštěn k testování v polovině roku 2024, uvedla EDF minulý měsíc – 17 let po zahájení výstavby a s náklady 12,7 miliardy eur (zhruba 318 miliard korun), což je přibližně čtyřnásobek původního rozpočtu 3,3 miliardy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa