Doba čtení:2 m, 28 s
Nakolik navrhované řešení ovlivnil grant od European Climate Foundation, kterým je tenhle jejich výzkum financován? Foto: wikipedia.org

Vysoká škola ekonomická nabízí řešení situace, kdy bezmála třetina lidí může mít problémy s platbou za elektřinu. V čem řešení spočívá?

Až 30procentům Čechů hrozí energetická chudoba. Co s tím? Sociální tarify, příspěvky na energie, dotace a garance za úvěry a také vznik nového úřadu, tak v kostce vypadá návrh řešení od Centra ekonomiky regulovaných odvětví (CERO) pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE). Vyplývá to z textu portálu Moderniobec.cz (zde) a z materiálu s výsledky průzkumu, který CERO prezentovalo loni (zde).

Pracoviště pražské VŠE zjistilo, že skoro třetina lidí v Česku je ohrožena energetickou chudobou a vyřešit to má nový úřad a smršť státních příspěvků a účelových darů, tedy dotací. To je návrh, který zcela jasně ukazuje, kam nás dovedlo 20 let v EU. K socialismu. Protože správné řešení je někde úplně jinde, než v dalším socialistickém přerozdělování.

Správné řešení by přitom vycházelo z analýzy, proč jsou energie tak drahé, což už se ostatně nějaký ten pátek ví. Negativní vliv lipské burzy, emisní povolenky, náklady na posilování sítí kvůli Green Dealu, poplatky na podporu (provozovatelů) občasných zdrojů energie a tak dále… Logický návrh ekonomů by byl tyto prvky – uměle zavedené – a zdražující elektřinu zrušit. Je samozřejmě možné, že i pak by nějaké procento lidí ohrožených energetickou chudobou zůstalo. Což by pravděpodobně byli lidé postiženi chudobou obecně a pomocí jim se už zabývají jiné úřady či organizace.

Vyspělé ekonomiky ukázaly rozumnou cestu ke konci uhlí

Mimochodem, je nějaký zásadní rozdíl mezi chudobou a energetickou chudobou? Jestliže si člověk může koupit jídlo, ale už mu proto nezbývá dost peněz na světlo a teplo, tak je energeticky chudý? Ale když bude mít hlad, ale zaplatí si světlo a teplo, tak bude „jen“ chudý? Když člověk nemůže zaplatit za elektřinu a teplo, tak je prostě chudý! Přídomek „energetická“ je jen záměrnou mlhou, jež má zastřít prostý fakt, že Green Deal a celá unijní energetická politika ženou ceny elektřiny nahoru. Mají vytvořit dojem, že energetická chudoba je jiná, než ta „obyčejná“ chudoba. Že s tou energetickou se soustředěným úsilím a pomoci vlády a EU vypořádáme. No, jenže vláda a EU jsou těmi, kdo tenhle problém vytvořili…

Každopádně ekonomové z CERA nyní radí zřídit úřad a dotovat a dávkovat. Přerozdělovat. Rozdávat z hluboce deficitního rozpočtu hluboce zadluženého státu. Když už ekonomy z VŠE nenapadají opravdu ekonomická řešení, měli by ke svým návrhům přidat ještě jeden. Kde na to má stát vzít peníze? Půjčka ovšem není správnou odpovědí, protože již u současného dluhu nikdo neví, jak a kdy jej splatíme.

Ostatně, stát již dlouho halasí o osvětě na téma finanční gramotnosti. A půjčovat si další peníze, když už dlužíte 3,2 bilionu (zde), jistě finančně gramotné není. Kdo by to měl vědět spíš, než ekonomové? Nebo na to zapomněli kvůli grantu od European Climate Foundation, kterým je tenhle jejich výzkum financován?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa