Doba čtení:2 m, 9 s

Když dostanete jídlo jen někdy, budete ho mít stále dost? Německý ministr hospodářství Robert Habeck tvrdí, že ano. Může mít pravdu?

Medvědi se na podzim musí pořádně nacpat, aby si vytvořili dostatek tuku, který jim umožní přežít zimu. Většinu jejího času prospí, ale přesto se občas proberou, aby si opatřili něco k snědku. Podle německého ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka (Zelení) může zřejmě podobně fungovat německá energetika (zde). Protože tvrdí, že řešením energetických potřeb Německa je větší množství občasných zdrojů energie (OZE). Jenže když máte energii jen občas, budete jí mít dost vždycky? Tedy, že když potřebujete mít výsledek 10, dostanete jej vždy. Tedy i v případě, že málo svítí slunce, takže vám dodá jen 4 a větru bude také méně, takže dodá jen 3. Už děti v první třídě vědí, že výsledek takového součtu není 10. Protože výsledných 7, je menší než 10. Jenže když nemáte 10, stát se zastaví, protože nebude mít elektřinu. To by přeci pan ministr měl vědět, ne?

Ovšem podle Roberta Habecka vede cesta k energetické nezávislosti a k nízkým cenám energie přes instalaci dalších a dalších občasných zdrojů. Leč tento recept stále naráží na uvedený výpočet, který s přirozenými parametry OZE prostě může vyjít jen někdy. Za obzvlášť příznivých podmínek. Snad. Za běžných podmínek však nikoli.

Co znamená zákaz odstavit německé uhelné elektrárny?

A výpočet nebude vycházet ani v případě, že na OZE přejdou i státy v okolí Německa. Protože ty prajednoduché počty budou platit i v nich. Takže nebude možné praktikovat import elektřiny, na který spoléhají politici nejen v Německu a Rakousku, ale také už v Česku. Jedinou možností (kromě připuštění uhelných, nebo plynových a jaderných zdrojů) je pak už jen ukládání energie. Jenže, na rozdíl od medvědů, tuhle dovednost zatím nemáme. Bateriová úložiště, ani opěvovaný vodík totiž ukládání v celostátním měřítku, přes optimistické politické proklamace, nejsou schopné zajistit. A k tomu jejich vybudování vyžaduje astronomické částky.

Německo do své 13let trvající přeměny energetiky zvané Energiewende investovalo víc, než osm bilionů korun (320 miliard eur). Výsledkem je to, že má v občasných zdrojích již dvojnásobný instalovaný výkon, než v konvenčních stabilních zdrojích. Přesto mu ten dvojnásobný instalovaný výkon dokázal loni zajistit jen 55 procent elektřiny (zde). Ostatní energii dodaly právě ty zdroje, kterých se Habeck a jeho názoroví souputníci chtějí co nejdřív zbavit.

Nedomyšlenost a neproveditelnost celého konceptu Green Dealu je čím dál zřejmější i lidem, kteří se o otázky zajištění energií nikdy nezajímali. Zelená fronta na to reaguje jediným způsobem, který totalitní systémy znají. Tedy opakováním svých lží ještě častěji, ještě rozhodněji a ještě ostřejším odmítáním jakékoli kritiky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa