Doba čtení:1 m, 54 s
Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik. Foto: pixabay.com

Bulharsko začalo hledat strategického investora pro obnovený projekt jaderné elektrárny Belene na Dunaji. Ministerstvo energetiky vyzvalo potenciální zájemce o projekt výstavby dvou jaderných reaktorů o výkonu 1 000 megawattů k podání nabídek. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (256,6 miliardy korun).

Ministerstvo doufá, že se mu podaří najít investora v příštím roce. Zájem o projekt už vyjádřily ruská státní firma Rosatom, čínská státní společnost CNNC, francouzská Framatome, která je divizí EDF, a také státní firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Prodej bulharských aktiv ČEZ stále vázne

Zájemci se mají rovněž vyjádřit, zda by chtěli menšinový podíl v projektu a zda mají také zájem o nákup elektřiny z elektrárny po jejím dokončení.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku. To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Po zrušení projektu musela Sofia zaplatit Rosatomu více než 620 milionů eur. Získala však i součásti pro dva reaktory. Loni v červnu bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Bulharsko si plánuje ponechat v elektrárně blokační podíl. Nechce však už poskytnout žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny z elektrárny za zvýhodněnou cenu.

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová loni uvedla, že Sofia upřednostní investora, který by postavil elektrárnu do osmi let za zhruba devět miliard eur.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1 000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny ještě v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v této balkánské zemi podílí zhruba 30 procenty.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa